Rachunkowość od podstaw

Category: zasady 325 0

Każdy, kto chciał kiedykolwiek otworzyć własną firmę i rozpocząć tym samym samodzielną działalność gospodarczą, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak trudne jest to zadanie i jak wielkiego nakładu pracy i finansów to wymaga. Najczęściej trzeba bowiem zaczynać ze wszystkim od podstaw i konieczne jest wygospodarowanie znacznych kwot pieniędzy, które umożliwią wynajęcie odpowiedniego lokalu, zakup mebli i sprzętów, a także zatrudnienie pierwszych pracowników, zamówienie towaru itp.

Nie każdy pamięta również o tym, że w takiej nowej firmie należy również prowadzić jej rachunkowość od podstaw. Wielu właścicielom, którzy dopiero rozpoczynają prowadzenie własnej firmy wydaje się, że będą w stanie prowadzić rachunkowość od podstaw w swojej firmie. Oczywiście, jest to możliwe, jeżeli mamy do czynienia z osobą, która ma jakiekolwiek pojęcie na temat rachunkowości i księgowości i wie, od czego zacząć i co jest konieczne do zrobienia. W innym wypadku można sobie tylko bardzo zaszkodzić i na samym początku skierować na siebie uwagę na przykład Urzędu Skarbowego, czego żaden właściciel nie chce.

Najlepszym wyjściem jest więc, aby rachunkowość od podstaw w firmie prowadzona była przez prawdziwego profesjonalistę. Jeżeli mamy jakieś zaufane biuro rachunkowe, to najlepiej jest jego pracownikom właśnie powierzyć zadania związane z prowadzeniem rachunkowości w firmie. Dobrze, żeby taka osoba opracowała również politykę rachunkowości w danej firmie. Nie ma raczej sensu prowadzenia samodzielnego rachunkowości. Rachunkowość od podstaw wiąże się bowiem z koniecznością zakupu oryginalnego oprogramowania dla biur rachunkowych. Takie oprogramowanie niesie za sobą dość duże koszty, a nie mamy pewności, czy będziemy w stanie samodzielnie dalej prowadzić taką działalność.

Najlepiej więc jest zlecić rachunkowość od podstaw profesjonaliście i ewentualnie obserwować jego poczynania, aby z czasem móc samodzielnie zacząć rozliczać swoje rachunki i faktury. Można również pokusić się o ukończenie specjalistycznego kursu, który pozwala na poznanie zagadnienia, jakim jest rachunkowość od podstaw. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że ukończenie takiego kursy jest dość kosztowne i przede wszystkim czasochłonne. Kursy takie najczęściej przeprowadzane są weekendami lub wieczorami przez okres około pół roku. Następnie należy przystąpić również do egzaminu państwowego.

W wielu przypadkach okazuje się, że jest to znacznie za drogie i niepotrzebne, ponieważ zawarcie umowy z pobliskim biurem rachunkowym wcale nie jest tak dużym kosztem, jak mogło by się wydawać. W szczególności, jeżeli zdecydujemy się na podpisanie z takim biurem rachunkowym umowy na okres nieokreślony lub przynajmniej okres jednego roku. Wtedy bardzo często możemy liczyć na obniżenie ceny o jej znaczną część. Warto jest również korzystać z usług biur rachunkowych, które działają całkowicie przez Internet, ponieważ one oferują najbardziej konkurencyjne ceny z możliwych. Wynika to z tego, że nie mają potrzeby opłacania wynajmu żadnego lokalu i mogą obniżyć swoje koszty w ten właśnie sposób.

Related Articles

Add Comment