Rachunkowość od podstaw

Category: biuro rachunkowe 52 0

money-256288_1280Każdy, kto kiedykolwiek prowadził jakąś działalność gospodarczą, doskonale wie o tym, że konieczne jest prowadzenie rachunkowości i ksiąg rachunkowych dla swojej firmy. Niezależnie od tego, czy jest to firma mała, czy nieco większa, tej kwestii nie można pominąć.

Rachunkowość każdej firmy jest bowiem sprawdzana przez urzędy skarbowe i izbę skarbową, jako przez organ podatkowy w Polsce. Może się więc okazać, że niewielkie błędy i nieprawidłowości będą właściciela firmy wiele kosztować.

Dlatego też, przynajmniej na początku warto jest nie pakować się samemu w prowadzenie rachunkowości swojej firmy i powierzyć to zadanie osobie, która dobrze zna się na tym i jest pewna swoich umiejętności. Przy takiej osobie możemy bez problemu uczyć się i pobierać od niej lekcje z rachunkowości. Dzięki niej, poznamy także tajniki i będziemy mogli w późniejszym czasie próbować rachunkowość prowadzić samodzielnie. Nie jest to bowiem zadanie trudne, ale trzeba poznać podstawowe zasady i przepisy, które na początku mogą okazać się dość skomplikowane i trudne. Nie można się jednak zniechęcać, ponieważ w wielu firmach właściciele, którzy wcześniej nie mieli żadnego pojęcia o tych kwestiach, doskonale radzą sobie po jakimś czasie z prowadzeniem nawet większej i bardziej skomplikowanej rachunkowości. Pamiętajmy o tym, że najprawdopodobniej konieczne okaże się zakupienie odpowiedniego oprogramowania, które umożliwi nam samodzielne dokonywanie rozliczeń ksiąg rachunkowych, dzisiaj nikt nie robi już tego ręcznie, wszyscy pracują na komputerach.

Doskonałym rozwiązaniem może się okazać podpisanie umowy biurem rachunkowym. Nie ma wtedy konieczności zatrudniania pracownika na dodatkowy etat, którego koszty trzeba jednak ponosić każdego miesiąca. Takie biuro rachunkowe najczęściej oddelegowuje jedną osobę, która zajmuje się kwestiami rachunków danej firmy. Można umówić się z nią, że odpowiednie rachunki i faktury dostarczane będą do firmy raz na jakiś czas, na przykład określonego dnia miesiąca. Niekiedy wystarczy także skanowanie dokumentacji i przesyłanie jej na skrzynkę mailową biura w formie elektronicznej. Z pewnością można wypracować sobie formę współpracy, korzystną dla obu stron umowy.

Taka umowę z biurem rachunkowym warto jest zawrzeć na początku przynajmniej na okres kilku miesięcy. Z czasem przekonamy się, czy współpraca nas zadowala i czy chcemy dalej ją kontynuować, czy też decydujemy się na zatrudnienie innej firmy, lub samodzielne prowadzenie rozliczeń ksiąg rachunkowych.

Obecnie w naszym kraju powstają również masowo biura rachunkowe, które swoją działalność prowadzą całkowicie przez Internet. Nie mają one swojej siedziby, w której przyjmowani są klienci. Umowa zawierana jest online, oczywiście zgodnie z prawe, a usługi również świadczone są w ten sam sposób. Wszystko odbywa się poprzez przesyłanie dokumentacji jedynie drogą elektroniczną. Jest to niezwykle wygodna forma i przy tym również oszczędna, ponieważ takie biuro prowadzone przez Internet generuje dużo niższe koszty, niż tradycyjne biuro.

Related Articles

Add Comment