Zatrudnianie księgowego w firmie

Category: budżetowa 104 0

W każdej firmie prowadzi się rachunkowość i księgowość. Jest to absolutnie oczywiste, że bez tego firma nie może funkcjonować. Dokumenty finansowe to najważniejsze dokumenty, jakie generuje i otrzymuje każda firma. Decydują one o jej powodzeniu na rynku i o tym, jak sobie radzi z konkurencją. Dlatego też, większości firm (przykładem ich jest nasza czy http://www.golsport.pl/o-firmie/) zależy na tym, aby zatrudnić jak najlepiej wykwalifikowanego księgowego do wykonywania zadań.

Oczywiście, nie zwalnia to również właściciela firmy, czy też prezesa większej spółki od znajomości podstawowych zasad księgowości. Szef zawsze powinien wiedzieć, co dzieje się w jego firmie i umieć czytać sprawozdania finansowe. To z nich wynika bowiem najwięcej i to na ich podstawie, powinno się ustalać dalszy kierunek, w jakim ma podążać firma. Oczywiście, nie oznacza to, że szef ma posiąść wszystkie tajniki księgowości. Wystarczy, aby umiał on czytać dokumenty, jakie podpisuje. Często bowiem zdarza się, że osoby zatrudnione na najwyższych stanowiskach nie czytują w ogóle sprawozdań finansowych firmy, dopóki nie stanie się coś złego. Jest to dużym błędem, ponieważ z takiej dokumentacji można wywnioskować dosłownie wszystko o kondycji firmy. Jest to również najlepsze narzędzie do tego, żeby zaprojektować dalszą ścieżkę postępowania na najbliższy okres czasu. Analiza dokumentacji pozwala na wyciągnięcie słabych i mocnych stron firmy.

Wybór odpowiedniej osoby na stanowisko głównego księgowego w firmie nie jest wcale łatwym zadaniem. Obecnie wiele osób kończy studia z zakresu rachunkowości i zarządzania, jednak nie posiadają one żadnego doświadczenia praktycznego. Studia nie przygotowują zbyt dobrze do pracy w rzeczywistości. Znacznie lepszą praktyką i znajomością zagadnień księgowych, mogą pochwalić się osoby, które ukończyły kursy kwalifikacyjne. Takie kursy polegają bowiem na ćwiczeniu i ciągłym doskonaleniu umiejętności. Po ich ukończeniu, absolwenci nie mają najmniejszych problemów z pracą nawet w dużej firmie.

Osoba, która zajmuje się księgowością w firmie, często ma ogromny wpływ na funkcjonowanie firmy i na to, jak radzi sobie ona na rynku. Trzeba zauważyć, że przez jej ręce przewijają się najważniejsze dokumenty finansowe i często ona sama podejmuje kluczowe dla firmy decyzje. Liczy się więc to, aby osoba ta zaskarbiła sobie zaufanie. Praktyka jest raczej taka, aby głównym księgowym w firmie mianować pracownika, który od lat pracuje w firmie, zna ją od podszewki i jest sprawdzony. Lepiej nie ryzykować zatrudnianiem całkiem nowej osoby na takie stanowisko. Może się bowiem okazać, że pomimo najlepszych referencji i rzekomego doświadczenia, wcale nie nadaje się ona do takiej pracy.

Dobry szef powinien potrafić współpracować ze swoim głównym księgowym. W wielu firmach, jest to jego prawa ręka, zaraz po dyrektorach finansowych. Oni również swoje opinie opierają przecież na ustaleniach poczynionych przez księgowość. Dzięki sprawnemu fachowcowi, który posiada ścisły umysł i zdolności matematyczne, można opracować doskonałą strategię dla firmy na kolejny okres czasu. Analiza dokumentów finansowych jest podstawą prawidłowego funkcjonowania każdej firmy. Dlatego też, dobry księgowy powinien być przez firmę odpowiednio doceniany. Obecnie poszukuje się fachowców na takie stanowiska i to pracodawcy szukają najlepszych. Może się więc okazać, że najlepszy księgowy firmy zostanie przechwycony przez konkurencję, jeżeli się ona na nim pozna. Lepiej nie dopuszczać do takiej sytuacji. W ciągu kilku ostatnich lat zarobki na stanowiskach księgowych znacznie wzrosły i trzeba to brać pod uwagę.

Ważną kwestią jest również zakupienie odpowiedniego oprogramowania do celów księgowości. Jedynie oryginalne i wysokiej jakości systemy gwarantują, że księgowość w firmie prowadzona będzie we właściwy sposób.

Related Articles

Add Comment