Podstawy księgowości kreatywnej

Category: budżetowa 82 0

Umiejętne prowadzenie księgowości to bardzo ważne zadanie i praktycznie każda organizacja jest w stanie najlepszym księgowym zaproponować absolutnie topowe stawki. W dużych firmach czy jednostkach administracji publicznej osoby na stanowiskach głównych specjalistów od rozliczeń i rachunkowości zarabiają niekiedy równowartość wynagrodzenia szefów czy menadżerów. W ten sposób zapewnia im się odpowiednie warunki do dobrej pracy, a ta jest w rozliczeniach finansowych absolutną podstawą. Tym bardziej, że bardzo łatwo jest się pomylić, a same podstawy księgowości nie wystarczą do tego, aby długo utrzymać się na rynku lub zdobyć zatrudnienie w dużej firmie. Oczywiście podstawy księgowości wystarczyć powinny do znalezienia zatrudnienia w niedużych przedsiębiorstwach, a czasami zwykły uproszczony kurs księgowości pozwala chociażby na zajmowanie się budżetem niedużego przedszkola. Szkoły przygotowujące do zawodu księgowego lub dające wykształcenia w pokrewnych kierunkach, jak chociażby zarządzanie finansami korporacji, analiza ryzyka finansowego czy rachunkowość zarządcza – przez długi czas cieszyły się wielkim zainteresowaniem maturzystów. Z czasem jednak rynek się nasycił specjalistami wysokiej klasy i konieczne stało się uzupełnienie takiego wykształcenia o dodatkowe tytuły.

W rzeczywistości podstawy księgowości przydać powinny się w absolutnie każdej rozmowie o pracę i na pewno ułatwiają otrzymanie propozycji zatrudnienia. Nie musi to być jednak tytuł magistra czy wieloletnie studia na takim kierunku. Dzisiaj z powodzeniem można poznać podstawy księgowości na licznych kursach i szkoleniach, z których zresztą spora część jest wspólnie finansowana przez państwowe urzędy pracy i pracodawców. W efekcie często po rozmowie ze swoim przełożonym można otrzymać pozwolenie na zdobycie dodatkowych umiejętności, także z zakresu księgowości czy rachunkowości, i niewiele za takie szkolenie zapłacić. A raz zdobyta wiedza z zakresu podstawy księgowości pozwoli bez wątpienia dłużej utrzymać pracę lub szybciej odnaleźć się w warunkach bardziej konkurencyjnej rynku pracy, gdy zajdzie taka konieczność.

Oczywiście zwykłe jednostki budżetowe czy niewielkie firmy są w stanie z powodzeniem odnaleźć się z pracownikami, którzy rozumieją jedynie podstawy księgowości. Wiele rzeczy można dzisiaj z powodzeniem znaleźć w Internecie, lub dowiedzieć się po konsultacji z kimś ze swojej organizacji, ale dłuższym doświadczeniem. Ostatecznie coraz częściej w pracy księgowych czy dyrektorów wykorzystuje się bardzo spójne systemy informatyczne i automatycznie aktualizujące się bazy danych, co przy zastosowaniu odpowiednich programów pozwala na błyskawiczne zarządzanie, także finansami. Do takiej pracy często wystarczy absolutnie podstawowa znajomość terminów i zasad rachunkowości czy wytycznych w zakresie przestrzegania dyscypliny finansów publicznych. Zupełnie inaczej ma się sprawa w dużych firmach, korporacjach i nadrzędnych organach administracji publicznej. Tam pracownicy działów finansowych i księgowych bez wątpienia posiadać muszą wiedzę wyjątkowo specjalistyczną.

Related Articles

Add Comment